Skandali/ ‘Vëllezërit Hysa’ kalojnë pa leje tubacionet e HEC-eve mbi hekurudhë, gjykata ‘bekon’ shkatërrimin
FOTO e policit që vrau kolegun e tij: E qëlloi 6 herë për motive banale
Policia e Shtetit, bandë kriminale!
Zgjedhjet në PD/ Nuk ka surpriza, Berisha “Non Grata”, rizgjidhet pas nëntë vitesh kryetar i ri i Partisë Demokratike
Vrasja e Ben Mërkurit në Sukth, ishte mik me bosin e drogës në Durrës! Dyshohet se qe përfshirë në disa ngjarje kriminale me urdhër të Xhevdet Troplinit
Dy vëllezërit Deda, ‘urithët’ e pastrimit të parave, mashtrimit me bursat e kompanive fiktive, fansa të Ujkut të Wall Street
Rrëfehet killeri Besjan Xhixha: Dumani ka kryer 12 vrasje, ka lidhje me ministra, deputetë dhe prokurorë
Nënkontraktorë…vrasjesh
Një e shtënë grushti, si një e shtënë snajperi…
Studimi: Në Shqipëri, vetëm 1 për qind e grave vlerësohen si të fuqizuara
Pse SPAK nuk arreston Shpresa Bellon e Karathanon si Alqi Bllakon? Mori mbi 450 mijë USD në vit nga ‘Pegasus’ përmes nënës kur ishte drejtoreshë
SPAK tërhiqet nga arrestimi i kryebashkiakut të Kuçovës. A pagoi Salillari 300 mijë euro për të shpëtuar veten dhe Kreshnik Hajdarin për…?
Vendimi gjyqësor që mbahet i fshehur/ SPAK-u injoroi përgjimet e reja të mjekut Edvin Prifti
Barrela sanduiç në ashensor, gjaku mbulon pllakat, pamjet dramatike nga aksidenti në QSUT
Prokurorja Muhametaj, është kthyer si “Kopi” i filmit “Rrethimit të Vogël” dhe vegla e Olsi Çelës, që dështoi dosjen e “Kajollit” dhe sabotoi “Shullazin”
E mërkurë, 25 Maj, 2022
30 °c
Tirana
22 ° Mon
19 ° Mar
16 ° Mërk
16 ° Thu
18 ° Fri
19 ° Sht

Dosjet përvëluese e dogjën? Imeraj: Të tre prokurorët që kërkuan arrestimin e Tahirit u shkarkuan nga “Vettingu”

Ish-prokurorja Elisabeta Imeraj deklaroi në emisionin “Të paekspozuarit” se të gjithë prokurorët që kërkuan arrestimin e Saimir Tahirit janë shkarkuar nga vettingu.

E pyetur nëse ndonjë dosje përvëluese mund të ketë nxitur zemëratën e politikës, Imeraj u përgjigj: “Unë si Prokurore nuk kam hequr dorë nga asnjë dosje që më ka rënë në dorë qoftë kur më ka rënë shorti qoftë kur Prokuroria ka qenë e centralizuar.

Normalisht në dosje të mëdha impenjimi është i madh në dije në kohë. Kam hetuar çështje që lidhen me politikën, krimin e organizuar apo terrorizmin”.

Si një ndër tre prokurorët që kërkuan arrestimin e ish-ministrit të brendshëm Saimir Tahiri, Imeraj tha se asnjëri prej grupit nuk është më në sistem pasi janë shkaktuar nga vettingu.

Unë kam qenë një ndër prokuroret që jam prezantuar në Parlament për dosjen Tahiri. Të tre prokurorët që kërkuan imunitetit e Tahirit janë shkarkuar. Unë isha e treta e mbetur.

Unë duke gjykuar në procesin e vetingut sjelljes time, që nuk del në asnjë moment në atë që kërkon ligji e drejta etika. Unë kam kuptuar që politika nuk u do prokurorët e guximshëm. Dhe unë e njoh veten si Prokurore e guximshme”-theksoi Imeraj.

Postimi tjetër

Lini një Përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.